Na dovolené na motorce? Jasně, ale s rozumem.

27.06.2018

Půjčování motorky na dovolené je stále populárnější. Kromě pojištění a DROZDa je dobré nezapomenout také na pár záludností. Co tedy může také rozhodnout o nehodě a stát Vás zlomenou nohu? 


Je to jiný stroj

Nezapomeňte, že každá mašina se chová jinak. Potřebujete alespoň pár desítek kilometrů, než se s novou motorkou sžijete.

Únava

Vykodrcali jste se z letadla, vlaku, je horko, přečkali jste nějaký ten stres... Vykašlete se na to, nebo si dejte jen polovinu své obvyklé dávky kilometrů. Únava vás přemůže nenápadně. Nepozornost, přehlédnutí, špatný odhad... znáte to.

Jiná pravidla nebo zvyklosti

Jiná kraj - jiný mrav. Pořádně se v půjčovně zeptejte, co a jak. Pokud se nedomluvíte, vyžádejte si informační leták nebo brožurku nebo si předem zjistěte informace na internetu.

Špatná rychlost v zatáčce

Dostanete se do protisměru, na písek, na krajnici. Povrch může být úplně jiný, než jaký znáte z Česka.

Zapomenutý blinkr

Koukáte kudy a kam, mluvíte přes interkom, hledáte značky a je to. Pokud blikáte, řidiči aut si mohou myslet, že to myslíte vážně a prostě vám nedají přednost.

Jízda u krajnice

Dělají to hlavně začátečníci - jezdí po kraji silnice. Řidiče aut to může svádět k jejich okamžitému předjetí. Motorka je pak hodně ovlivněná poryvy větru, které může průjezd auta vyvolat.

Vyhýbání se překážce

Nechce se vám projet dírou nebo kanálem. To ale musíte manévrovat. Myslete při tom na ostatní.

Dodržování bezpečné vzdálenosti

Bezpečná vzdálenost není jen kvůli brždění (i když to hlavně) - je také k tomu, aby se vás ostatní nelekli. To k nehodě občas stačí.

Brzdění

Motorka brzdí dobře, ale určitě ne na prachu, písku, mokru. No a v zatáčce - víte sami.

Jízda ve skupině

Je to fajn, ale musíte počítat s tím, že pro ostatní řidiče je to podivné těleso, které je dlouhé, nečitelné a přitahuje je. Skupina motorek se špatně předjíždí, obtížně se odhaduje, jestli nebude odbočovat. Řidiči mohou snadno nepřesně odhadnout vzdálenost nebo rychlost motocyklů ve skupině.

Zpětná zrcátka

Když vidíte v zrcátku řidiče auta, měl by vidět i on vás. Nespoléhejte ale na to. Motorka se snadno schová do zákrytu za něco jiného, hlavně když nesvítí. Zrcátka na motorce vás také mohou zachránit. Kontrolujte si jejich nastavení vždy a průběžně.

Předjíždění kolony

Když předjíždíte více aut najednou, dávejte pozor, jestli některé neodbočuje doleva. Ne všude se bliká, a ne všichni blikají.