Není ten DROZD velký bratr?

06.03.2018

Často se nás ptáte, proč po vás DROZD žádá  přístup k různým datům vašeho telefonu. Jsou mezi vámi i tací, kteří se bojí Velkého bratra (sledování) a z těchto důvodů instalaci aplikace raději ukončí. 

Můžeme vás uklidnit, DROZD skutečně není žádný špionážní program, který má za úkol schraňovat a zálohovat data z vašeho soukromí. DROZD má jednu jedinou úlohu: chránit vás v nebezpečných situacích. Také v zemích, které dopodrobna neznáte a mohli byste mít problém s přivoláním pomoci. V následujících řádcích vám proto vysvětlíme, z jakých důvodů DROZD přístup k některým informacím z vašeho telefonu potřebuje.

Rádi bychom vám vysvětlili, proč po vás chce DROZD přístup k některým datům ve vašem telefonu. Naše aplikace přistupuje k následujícím údajům, ke kterým proto žádá o přístup: Identita telefonu a telefonní služby. Tu potřebujeme kvůli umožnění vytáčení hovorů na tísňové linky a linky zastupitelského úřadu přímo z aplikace. Proč zjišťování přibližné polohy a zjišťování polohy na pozadí? Tu potřebujeme pro určení země, ve které se telefon nachází, aby bylo možné vytáčet hovory z aplikace. 

Pokud jde o určení místa, kde se v okamžiku tísňového volání nacházíte, pár z vás se ptalo, kdo má k němu přístup. K tomuto údaji o poloze mají po velmi omezený čas přístup výhradně vybraní pracovníci zastupitelského úřadu kvůli jediné věci. Organizaci případné včasné pomoci. 

Proč potřebujeme i přístup k odesílání a příjmu SMS? Slouží nám v případě nejnutnějším jako záložní varianta pro komunikaci s DROZD serverem. A to v případě, že není k dispozici datové spojení (registrace, volání tísňových linek). Dále se nás ptáte, proč potřebujeme přístup ke kontaktům v telefonu? Pro snazší zadání spolucestujících nebo kontaktních osob za pomoci adresáře telefonu. Vidíte, že nejde o žádnou svévoli, přístup k požadovaným datům má své jednoduché opodstatnění. Snadno dosažitelnou pomoc, když ji v nouzi budete potřebovat.

Proč DROZD identifikuje spuštění telefonu po startu a běží na pozadí? Pomáhá nám tak určovat průběžné určení země, ve které se telefon nachází. Tohle je ale vážně otrava, navíc to žere baterku. Souhlasíme, a máme dobrou zprávu. Již jsme dokončili aktualizaci, která umožní tyto funkce vypnout do standby, když nebudete DROZD využívat. Nyní tuto aktualizaci testujeme a přibalíme jí k jednomu z nejbližších releasů.

Proč si DROZD žádá přístup k místnímu úložišti telefonu? Je to jednoduché. Naše appka tam ukládá stažená data s informacemi pro jednotlivé země i s návody. Nic víc, nic méně. 

Poslední věcí, kterou dnes pro stoprocentní fungování DROZDa potřebujeme, je práce s identitami v telefonu. Je to bohužel vedlejší důsledek práce s kontakty, v budoucích verzích bude tento přístup zcela odstraněn. Vývoj této aktualizace je již také u konce.

Doufáme, že jsme vám srozumitelně vysvětlili, proč si aplikace DROZD žádá určitá data z vašeho telefonu. Není to proto, aby vás šmírovala, ale aby vám co nejefekjtivněji pomáhala. Pracujeme průběžně na tom, aby DROZD potřeboval přístupů méně a méně. 

Jsme rádi, že ve svém telefonu DROZDa máte, nebo si ho při nejbližší cestě do zahraničí nainstalujete.